The average first five multiples of 3 is ______?
Explanation
Explanation
Mean = numbers of multiples/ sum of multiples of first five of 3 The average of the first five multiples of 3 = 3 + 6 +9 + 12 + 15 / 5 = 45/ 5 = 9
Explanation
Let the three numbers be x,y,z (x+y)/2=2 (y+z)/2=3 (x+z)/2=4 from all equations, x+y=4 y+z=6 x+z = 8 Add all equations 2(x+y+z) = 18 x+y+z = 9 Avg of 3 nos = (x+y+z)/3 = 9/3 = 3 ND5-07-2023
Explanation
Profit = 8 % Sp of car = Rs 60000 Cp = sp/1 + .profit percentage Cp = 60000/1+ 8 Cp= 50000/9 = Rs 5555.56 Now he wants to sell at Rs 55, 000 New sp = Rs 55, 000 Profit sp-cp = 55, 000 - 5555.56 = Rs 49444.43 Profit % = profitx100/cp Profit % = 49444.45×100/ 5555.56 = 889.0 % New profit % = 8.1 % ND5-07-2023
Explanation
The price of one egg is Rs. 5 and in a tray about 30 eggs can be placed. the price of 7 trays of eggs will be 1050 RS 30 eggs 30*7=210 eggs 210*5=1050 eggs ND5-07-2023
Explanation
ND5-07-2023
Explanation
A circle is divided into 360 equal degrees, so that a right angle is 90°. For the time being, we'll only consider angles between 0° and 360° , ND5-07-2023
Explanation
To find the average weight of the 11 students, we first need to calculate the sum of their weights and then divide by the total number of students. Here are the weights of the students: 46 kg, 45.5 kg, 49 kg, 46.5 kg, 50 kg, 47 kg, 48 kg, 47.5 kg, 47.5 kg Let's find the sum: 46+45.5+49+46.5+50+47+48+47.5+47.5 Summing these: 46+45.5=91.5 91.5+49=140.5 140.5+46.5=187 187+50=237 237+47=284 284+48=332 332+47.5=379.5 379.5+47.5=427 The sum of all weights is 427 kg. Now, divide this sum by the number of students (11): Average weight = 427 / 11 ≈ 38.82 It looks like there was a miscalculation. The correct calculation for average weight should be: Average weight = 427/ 9 = 47.27 So, the correct average weight is 47.27 kg. ND5-07-2023
Explanation
6/4 + 2.5 = 0 = 1.5 + 2.5 = 4 ND5-07-2023
Explanation
The Non-Aligned Movement (NAM) had its origins in the Bandung Conference of April 1945 In Indonesia , inspired by three world leaders: Nehru of India, Tito of Yugoslavia, and Nasser of Egypt. ** Establishment : 1961 in Belgrade Membership : 120 members 27 observers ND5-07-2023
Explanation
The only number whose square is equal to its cube is 1. 1² = 1. 1³ = 1. Where the result '1' is a natural number. ND5-07-2023
More MCQs in ASF Assistant Director Past Papers
Official Secret Act applies to the whole of Pakistan, and includes the following
Official Secret Act applies to the whole of Pakistan, and includes the following wherever they…
Federal Law Enforcement Agencies’ include _______?
Federal Law Enforcement Agencies' include _______?